«Uzbekistan Airways» 15 iyunda Chexiyaning LET Aircraft Industries shirkati bilan «LET L-410-E20» yengil turbovintli samolyotlarni sotib olish bo‘yicha shartnomani imzoladi.
Aytilishicha, ushbu samolyotlar kichik guruh yo‘lovchilarini tashish uchun ichki yo‘nalishlarda reyslar sonini ko‘paytirish, shuningdek, respublikada ichki turizmni rivojlantirish maqsadida sotib olinmoqda.
Ushbu havo kemalarini qisqa uchish-qo‘nish yo‘laklarida qo‘llash va respublika ichidagi Zarafshon va Shahrisabz, Andijon shaharlari kabi yo‘nalishlar tarmog‘ini kengaytirish rejalashtirilgan.

Uzbekistan Airways закупит чешские самолеты
В целях увеличения количества рейсов по внутриреспубликанским маршрутам для перевозки небольших групп пассажиров, а также с целью развития внутреннего туризма в Республике, 15 июня 2023 года, в головном офисе Uzbekistan Airways был подписан договор на приобретение турбовинтовых воздушных судов LET L-410 чешского концерна LET Aircraft Industries.
Планируется, что данные воздушные суда будут задействованы на сверхкоротких взлётно-посадочных полосах и позволят расширить маршрутную сеть внутри Республики в такие города как: Зарафшан, Шахрисабз, Андижан.