Zelenskiy Putinni Kiyevga taklif qildi
Ukraina prezidenti Putin bilan muzokaralar uchun Moskvaga bormasligini aytdi va uni Kiyevga taklif qildi.
Zelenskiy ABC News telekanaliga bergan intervyusida, shuningdek Putinning Moskvada uchrashuv o‘tkazish g‘oyasi vaqtni cho‘zishga qaratilgani, Kreml esa Qo‘shma Shtatlar bilan «o‘yin o‘ynayotgani»ni ta’kidlagan.
«Har kuni mamlakatim raketa zarbalari va hujumlarga uchrayotgan bir paytda men Moskvaga bora olmayman. Men bu terrorchilarning poytaxtiga bora olmayman», – deydi Zelenskiy.
Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, Putin «buni tushunadi».
Eslatib o‘tamiz, Putin Xitoyga tashrifining yakuniga bag‘ishlangan matbuot anjumanida Ukraina prezidenti bilan uchrashuv masalasiga to‘xtalib, bunday uchrashuvlarni rad etmaganini, agar Zelenskiy tayyor bo‘lsa, muzokaralar uchun Moskvaga kelishi mumkinligini aytgandi.

Президент Украины Володимир Зеленский пригласил Путина на переговоры в Киев, подчеркнув, что сам он в Москву поехать не может.
"Он может приехать в Киев. Я не могу поехать в Москву, когда моя страна под ракетами, под атакой каждый день. Я не могу поехать в столицу этого террориста", — заявил президент Украины в интервью ABC News.
Зеленский добавил, что предложение Путина встретиться в Москве направлено на затягивание переговорного процесса. По словам Зеленского, российский президент "играет в игры с Соединенными Штатами" и понимает невозможность встречи в Москве.
Путин дважды на этой неделе заявлял о готовности встретиться с Зеленским в Москве. "Если реально кто-то хочет с нами встретиться — мы готовы. Самое лучшее место для этого — столица Российской Федерации, город-герой Москва", — сказал российский президент на Восточном экономическом форуме 5 сентября.
При этом Путин отметил, что не видит особого смысла в такой встрече, но готов принять Зеленского и предоставить ему гарантии безопасности.