O‘zbekiston Prezidenti Li Kuan Yu nomidagi maktabga tashrif buyurdi va Singapurning ishbilarmon doiralari bilan uchrashuv o‘tkazdi (foto)
17-yanvar kunining ikkinchi yarmida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Singapurga davlat tashrifi doirasida jahonning yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan biri bo‘lgan Singapur milliy universiteti huzuridagi Li Kuan Yu nomidagi Davlat siyosati maktabiga tashrif buyurdi.
Singapurning birinchi Bosh vaziri va ushbu mamlakat «iqtisodiy mo‘’jizasi» muallifi Li Kuan Yu sharafiga nomlangan maktab davlat siyosati va xalqaro munosabatlar sohasida magistratura dasturlari asosida kadrlar tayyorlashga, ilmiy va siyosiy tadqiqotlar o‘tkazishga ixtisoslashgan.
Qator yillar davomida maktab oliy ta’lim muassasalarining xalqaro reytinglarida yetakchi o‘rinlarni egallab kelmoqda. Bu yerda xorijiy mamlakatlarning yuqori darajadagi mansabdor shaxslarini o‘qitish uchun qisqa muddatli dasturlar ham tashkil etilgan.
Ma’lumki, Singapur erishgan iqtisodiy va ijtimoiy muvaffaqiyatlarda chuqur o‘ylangan kadrlar siyosati, malakali, mas’uliyatni his etgan va halol rahbar kadrlarni tayyorlashga ustuvor e’tibor muhim o‘rin tutgan. Mamlakatimiz yetakchisi ham o‘z faoliyatining boshidanoq ushbu masalalarga alohida e’tibor qaratib keladi. Shu ma’noda, Singapurning davlat xizmatchilarini tayyorlash sohasidagi tajribasini o‘rganish va qo‘llash katta ahamiyatga ega.
Davlatimiz rahbari maktab faoliyati bilan batafsil tanishib, o‘quv muassasasi rahbariyati bilan ikki tomonlama hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi.
O‘zbekiston Prezidenti huzurida O‘zbekiston Davlat boshqaruvi akademiyasi va Li Kuan Yu nomidagi Davlat siyosati maktabi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim imzolash marosimi bo‘ldi.
So‘ng Prezidentimiz Singapurning yetakchi kompaniya va tashkilotlari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda Singapur mehnat vaziri — savdo va sanoat ikkinchi vaziri Leng Si Tang, Singapur biznes federatsiyasi raisi Ming Yan Lim, ushbu mamlakatning Indorama, Meinhardt group, CPG Corporation, Changi Airports, Singapur menedjmentni rivojlantirish instituti, TMC Academy, Virtus Health kabi 15 ta yirik kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev uchrashuv ishtirokchilarini qutlab, uning yangi 2023-yildagi ilk tashrifi aynan Singapurga bo‘layotgani O‘zbekistonning ushbu mamlakat bilan mustahkam va o‘zaro manfaatli munosabatlarni yo‘lga qo‘yishga alohida e’tiboridan dalolat ekaniga e’tibor qaratdi.
Yurtimizdagi tizimli islohotlar tufayli investitsiyalar hajmi YaIMning 30 foizidan ortiq darajaga yetdi. 2022-yilning o‘zida O‘zbekiston iqtisodiyotiga 8 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilindi.
Kuni kecha o‘tgan O‘zbekiston-Singapur biznes forumining natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi: uning doirasida umumiy qiymati qariyb 5 milliard dollarlik yangi investitsiya, savdo va moliyaviy kelishuvlar imzolandi.
«Bu hamkorligimiz ancha faollashganidan, muvaffaqiyatli kechayotganidan, O‘zbekiston-Singapur munosabatlari amaliy va sifatli mazmun bilan boyiganidan dalolat beradi», — dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Lekin sheriklik salohiyati hali to‘liq ishga solinmagan. Prezident Shavkat Mirziyoyev ta’kidlaganidek, mamlakatlarimiz ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirishga qodir.
«Singapur kompaniyalarining ilg‘or tajribasi bizda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Ishonchim komilki, singapurlik hamkorlarning innovatsiya va texnologiyalari O‘zbekistonning resurslari va kadrlar salohiyatiga qo‘shilsa, bo‘lajak qo‘shma loyihalar barqaror rivojlanadi», — dedi O‘zbekiston prezidenti.
O‘zbekiston yetakchisi uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun eng istiqbolli yo‘nalishlarni ko‘rsatib o‘tdi. Singapur kompaniyalarining O‘zbekistondagi xususiylashtirish jarayonlarida ishtiroki, shahar va transport infratuzilmasini rivojlantirish, kimyo va to‘qimachilik, «yashil» iqtisodiyot, ta’lim, sog‘liqni saqlash va boshqa yo‘nalishlardagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish shular jumlasidan.
O‘zbekiston Singapur tadbirkorlarini zarur ishlab chiqarish infratuzilmasi bilan ta’minlash, imtiyozlar va kafolatli xaridlar shaklida keng qo‘llab-quvvatlash, boshqa ko‘mak choralarini taqdim etishga tayyor ekani bildirildi.
Yurtimizdagi islohotlar xorijiy hamkorlar orasida O‘zbekistonning ishonchli va barqaror sherik sifatidagi mavqeini mustahkamlashga qaratilganini ta’kidlab, Prezident Shavkat Mirziyoyev singapurlik ishbilarmonlarni o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun ochilayotgan imkoniyatlardan foydalanish va iqtisodiyotimizga faol investitsiya kiritishga chaqirdi.
Sheriklikni kengaytirish yuzasidan batafsil fikr almashildi. Singapur biznesi vakillari o‘z chiqishlarida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarni yuksak baholadi, mamlakatimizda amalga oshirilishi rejalashtirilgan aniq loyihalarini taqdimot qildi.
Ishbilarmonlar delegatsiyasining har bir a’zosi bilan suhbatlashib, davlatimiz rahbari tadbirkorlarni yaratilgan qulay investitsiya muhiti bilan shaxsan tanishish uchun mamlakatimizga taklif qildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston tomoni mutasaddilariga tadbirda aytilgan barcha loyihalarni, ularni amalga oshirishning bosqichma-bosqich mexanizmlarini, aniq muddat va ijrochilarini kiritgan holda tegishli Amaliy chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish va tasdiqlash topshirildi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Singapurga samarali davlat tashrifi yakuniga yetdi.
«Changi» xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni Singapurning rasmiy shaxslari kuzatib qo‘ydi. Davlatimiz rahbari Toshkentga jo‘nab ketdi.

17 января во второй половине дня Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках программы государственного визита в Сингапур посетил Школу государственной политики имени Ли Куан Ю при Национальном университете Сингапура – одном из ведущих высших учебных заведений мира.
Школа, названная в честь бывшего Премьер-министра-реформатора Сингапура и архитектора сингапурского «экономического чуда», специализируется на подготовке кадров по магистерским программам по государственной политике и международным отношениям, а также на научных и политических исследованиях.
Вот уже несколько лет школа занимает первые строчки мировых рейтингов высших учебных заведений. Здесь также организуются краткосрочные программы обучения для старших должностных лиц из зарубежных стран.
Как известно, немаловажную роль в достижении Сингапуром экономических и социальных успехов сыграла продуманная кадровая политика, приоритетное внимание подготовке квалифицированных, компетентных и честных руководящих кадров. Этим же вопросам с самого начала своей деятельности особое внимание уделяет лидер нашей страны. В данном контексте изучение и применение опыта Сингапура в области подготовки госслужащих приобретает огромное значение.
Глава нашего государства подробно ознакомился с деятельностью школы, а также обсудил с руководством учебного заведения перспективы двустороннего сотрудничества.
В присутствии Президента Узбекистана состоялась церемония подписания Соглашения о сотрудничестве между Академией государственного управления Узбекистана и Школой государственной политики имени Ли Куан Ю.
Затем Президент нашей страны провёл встречу с главами ведущих компаний и финансовых структур Сингапура.
В мероприятии приняли участие министр торговли и промышленности Сингапура Ленг Си Танг, председатель сингапурской Федерации бизнеса Минг Ян Лим, руководители 15 крупнейших компаний, таких как «Indorama», «Meinhardt group», «CPG Corporation», «Changi Airports», Сингапурский институт развития менеджмента, «TMC Academy», «Virtus Health» и других.
Поприветствовав участников встречи, Президент Шавкат Мирзиёев обратил внимание, что визит в Сингапур является его первым выездом за рубеж в новом 2023 году, что свидетельствует об исключительном внимании Узбекистана к установлению прочных и взаимовыгодных отношений с Сингапуром.
Отмечалось, что благодаря реализации системных реформ в Узбекистане приток инвестиций увеличился до уровня, превышающего 30 процентов ВВП. Только за 2022 год в экономику привлечено 8 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций.
Руководитель нашей страны поделился планами по привлечению в 2023 году около 30 миллиардов долларов инвестиций, запуску свыше 300 проектов общей стоимостью 8 миллиардов долларов.
С удовлетворением отмечены итоги состоявшегося накануне узбекско-сингапурского бизнес-форума, в рамках которого заключены новые инвестиционные, торговые и финансовые соглашения на сумму почти 5 миллиардов долларов.
- Это является свидетельством значительной активизации нашего сотрудничества, его очевидном успехе и наполнении повестки узбекско-сингапурских отношений практическим и качественным содержанием, - отметил Президент нашей страны.
Но потенциал партнерства не исчерпан. Как отметил Президент Шавкат Мирзиёев, наши страны могут значительно расширить двустороннее сотрудничество.
- Для нас представляет большой интерес передовой опыт сингапурских компаний, - сказал глава нашего государства. - Уверен, что синергия инноваций и технологий сингапурских партнёров с ресурсным и кадровым потенциалом Узбекистана обеспечат стабильное развитие будущих совместных проектов.
Лидер Узбекистана выделил наиболее перспективные направления для долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества, включая участие сингапурских компаний в процессах приватизации в Узбекистане, развитии городской и транспортной инфраструктуры, реализации совместных проектов в химической и текстильной отраслях, «зелёной» экономике, образовании, здравоохранении и других.
Выражена готовность обеспечить сингапурских предпринимателей необходимой производственной инфраструктурой, широкой поддержкой в виде льгот и гарантированных закупок, а также предоставить другие меры содействия.
Отметив, что проводимые в Узбекистане реформы ориентированы на то, чтобы наша страна ассоциировалась у зарубежных партнёров с надёжностью и стабильностью, Президент Шавкат Мирзиёев призвал сингапурских предпринимателей воспользоваться открывающимися возможностями для взаимовыгодного сотрудничества и активно инвестировать в экономику нашей страны.
Состоялся подробный обмен мнениями о планах по расширению партнёрства. В своих выступлениях представители сингапурского бизнеса высоко оценили экономические реформы, осуществляемые в Узбекистане. Поделились планами по реализации конкретных проектов в нашей стране.
Побеседовав с каждым членом бизнес-делегации, глава нашего государства пригласил предпринимателей посетить нашу страну и лично ознакомиться с созданным благоприятным инвестиционным климатом.
По итогам встречи ответственным руководителям с узбекской стороны поручено разработать и утвердить План практических мер с включением в него всех озвученных проектов и указанием пошаговых механизмов, конкретных сроков и исполнителей.
На этом плодотворный государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Сингапур завершился.
В международном аэропорту «Чанги» высокого гостя проводили официальные лица Сингапура. Глава нашего государства вылетел в Ташкент.