Chet el ijodiy guruhlariga O‘zbekistondagi madaniy-tarixiy yodgorliklar, tabiat boyliklarini targ‘ib qilish maqsadida mamlakatning sayyohlik salohiyati haqidagi foto va videomateriallarni tayyorlash uchun uchuvchisiz uchish apparatlari, jumladan dronlarni vaqtincha olib kirishga ruxsat berildi. Bu haqda Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi xabar berdi.
Xabarda aytilishicha, Vazirlar Mahkamasining 29 maydagi 398-qarori bilan 2014-yil 26-noyabrda qabul qilingan «O‘zbekiston Respublikasi havo hududida uchuvchisiz uchish apparatlaridan noqonuniy foydalanishdan ogohlantirish to‘g‘risida»gi qarorga o‘zgartish kiritilgan.
Yangi tartibga ko‘ra, uchuvchisiz uchish apparatlaridan foydalanishni xohlagan ijodiy guruhlar Davlat turizm qo‘mitasi, Madaniyat vazirligi va «O‘zbekkino» Milliy agentligiga ijodiy guruh va tasvirga olish joylari haqidagi ma’lumotlarni ko‘rsatgan holda O‘zbekiston hududiga ularni vaqtincha olib kirish va foydalanishga ruxsat berish haqida murojaat qilishlari lozim.
Yuqoridagi muassasalardan biri Mudofaa vazirligi va Xavfsiz parvozlar ustidan nazorat davlat inspeksiyasini bu haqda ogohlantiradi va shundan so‘ng ijodiy guruhga olingan ruxsatni taqdim etadi.

Узбекистан разрешил временный ввоз и использование дронов
Зарубежным творческим группам разрешили временный ввоз беспилотных летательных аппаратов, включая дроны, для подготовки фото- и видеоматериалов о туристическом потенциале республики, сообщает пресс-служба Госкомтуризма.
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 29 мая были внесены изменения и дополнения в постановление Кабинета Министров от 26 ноября 2014 года «О мерах по предупреждению несанкционированного использования беспилотных летательных аппаратов в воздушном пространстве Республики Узбекистан».
Согласно новому порядку творческие группы будут обращаться к Госкомтуризму, Минкультуры, НА «Узбеккино» с просьбой выдать разрешение с указанием необходимых сведений о творческой группе и местах съемок.
Одно из перечисленных ведомств уведомляет Минобороны и Госавианадзор и передает полученное разрешение творческой группе.
Напомним, что с 1 января 2015 года ввоз беспилотников в Узбекистан запрещен за исключением особых случаев, предусмотренных Кабинетом Министров (юридические лица могут ввозить беспилотники для своих целей со специальным разрешением).