Yevropa Marsga ayollar va nogironlarni jo‘natmoqchi
Yevropa kosmik agentligi (ESA) Oyga ekspeditsiya uchun 26 ta fazogirni jalb qilishga hozirlik ko‘rmoqda. Keyinchalik ularni Marsga jo‘natish rejalashtirilgan. Nomzodlarni tanlashda xilma-xillikka e’tibor qaratiladi: ESA o‘z xodimlari orasida ko‘proq ayollar, shuningdek, nogironlar bo‘lishini xohlamoqda, deya xabar berdi «The Guardian».
Yangi fazogirlarni jalb qilish oxirgi 11 yil ichida ilk bor o‘tkazilmoqda va bu kosmik ekspeditsiyalarning tiklanishini anglatadi. Nomzodlar ham parvozlarning faol ishtirokchilari, ham zahiradagi xizmatchilarga aylanishadi. Tanlov dasturi 2022-yil kuzigacha davom etadi. Texnologiyalarning sharofati bilan nogironlarni koinotda ishlashga jalb qilish imkoniyati paydo bo‘ldi.
«Koinotda ishlash haqida gap ketganda hammamiz imkoniyati cheklangan odamlarmiz», — dedi italiyalik fazogir Samanta Kristoforetti.
Kelajakdagi fazogirlardan magistr darajasi hamda ilm-fan, muhandislik, matematika yoki informatika sohasida uch yillik amaliyot va sinovlarga ruhiy tayyorgarlik talab etiladi.

Европейцы хотят отправить на Луну женщин и инвалидов
Для экспедиции на Луну готовится набор 26 астронавтов. После полёта к естественному спутнику Земли эта же группа должна будет отправиться на Марс. Европейское космическое агентство (ESA) при этом хочет видеть среди участников проекта как можно больше женщин, а также людей с ограниченными возможностями.
Астронавтов ESA набирает впервые за 11 лет и преподносит программу как возрождение пилотируемых экспедиций. Отобранные кандидаты будут принимать участие в полётах, а некоторые из них станут резервистами. По данным The Guardian, отбор продлится до осени 2022 года.
Что касается возможности нанимать инвалидов на космическую работу, то она появилась благодаря современным технологиям, пояснили в агентстве.
Если речь идёт о работе в космосе, то там мы все — люди с ограниченными возможностями, — отметила итальянский астронавт Саманта Кристофоретти.
К кандидатам выдвигается и ряд серьёзных требований. Все они должны иметь магистерскую степень, а также трёхлетнюю практику в области естественных наук. Помимо этого, будущие астронавты должны быть психологически готовы к испытаниям, ожидающим их в космическом пространстве.