Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг қатор ваколатлари янги Агентликка ўтказилади
Саноат кооперацияси ва давлат харидлари агентлиги ташкил этилмоқда.
“Маҳаллий ишлаб чиқариш ва саноат кооперациясини янги тизим асосида ривожлантириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–17-сон, 04.02.2026 й.) қабул қилинди.
Фармонга кўра, қуйидагилар ташкил этилади:
• Саноат кооперацияси ва давлат харидлари агентлиги (Агентлик);
• Саноат кооперацияси ва давлат харидлари агентлиги бошқарув кенгаши.
Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг давлат харидлари соҳасидаги вазифа, функция ва ваколатлари Агентликка ўтказилади.
2026 йил 1 июлдан:
• Агентлик республика ва минтақа бозорини таҳлил қилиб, миллий иқтисодиётга қўшиладиган қиймат занжирларини оширишга хизмат қилувчи ўзлаштириш тавсия этиладиган рақобатбардош маҳсулотлар рўйхатини соҳалар кесимида босқичма-босқич шакллантиради ва эълон қилиб боради;
• ўзлаштириш тавсия этиладиган рақобатбардош маҳсулотлар рўйхатига киритилган маҳсулотларни ўзлаштирган тадбиркорлар билан ўрнатилган тартибда кафолатли харид шартномалари тузилади;
• Тадбиркорлик субъектларининг барқарорлик рейтингини шакллантиришда маҳсулотларни ишлаб чиқаришда яратилган қўшилган қиймат улуши қўшимча балл берувчи кўрсаткичларга киритилади.