Жорий йилнинг 2 декабрь куни соат 10:50 ларда Гулистон шаҳар, Тараққиёт маҳалласи ҳудудида жойлашган «Bek Family Cafe» МЧЖга қарашли умумий овқатланиш шаҳобчаси ошхонасида мавжуд бўлган ўчоққа ёнғин хавфсизлиги қоидаларига зид равишда уланган 50 литр ҳажмдаги суюлтирилган пропан газ баллонидан сизиб чиққан углеводород гази ва ҳаво аралашмасининг чақнаши оқибатида портлаш юзага келган.
Оқибатда, жами 29 нафар фуқаролар турли даражадаги куйиш жароҳатлари билан Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Сирдарё вилояти филиалига ётқизилган.
Олган тан жароҳатлари натижасида 3 нафар фуқаро вафот этган.
Беморлардан 5 нафарининг аҳволи қониқарли бўлгани сабабли тиббий ёрдам кўрсатилиб, уйларига жавоб берилган, қолган беморларга малакали тиббий хизмат кўрсатилмоқда.
Мазкур ҳолат юзасидан ЖКнинг 192-11-моддаси 1-қисми, 257-моддаси 2-қисми «а,б» бандлари ва 259-моддаси 2-қисми «а,б» бандлари билан жиноят иши қўзғатилган бўлиб, «Bek Family Cafe» МЧЖ мансабдор шахсларининг 3 нафари процессуал тартибда қамоққа олинган.
Ҳозирда, Ички ишлар вазирининг ўринбосари – ИИВ ҳузуридаги Тергов департаменти бошлиғи Рамазон Ашропов бошчилигида ҳамкор идораларнинг мутахассисларидан ташкил топган тергов гуруҳи томонидан барча зарурий тергов ҳаракатлари амалга оширилмоқда.

По делу о взрыве, произошедшего в одном из объектов общественного питания в Гулистане, задержаны трое человек. Об этом сообщила пресс-служба МВД.
По данным ведомства, 2 декабря около 10:50 в кухонном помещении заведения Bek Family Cafe, расположенного в махалле «Тараккиёт», произошло воспламенение смеси углеводородного газа и воздуха. Газ просочился из 50-литрового баллона с пропаном, который был подключён с нарушением требований пожарной безопасности. В результате произошел взрыв.
В происшествии погибли три человека, пострадали 29 человек, получившие ожоги различной степени. Они были доставлены в Сырдарьинский филиал Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи. Пятеро пострадавших после оказания помощи были отпущены домой, остальным продолжают оказывать квалифицированную медицинскую помощь.
По факту произошедшего возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 192-1, пунктам «a», «б» части 2 статьи 257 и пунктам «a», «б » части 2 статьи 259 Уголовного кодекса. Трое ответственных лиц Bek Family Cafe взяты под стражу в процессуальном порядке. Ранее Сырдарьинское УВД сообщало о задержании одного человека.
В настоящее время под руководством заместителя министра внутренних дел — начальника Следственного департамента при МВД Рамазона Ашрапова проводится весь комплекс необходимых следственных действий.
Напомним, 4 декабря Шавкат Мирзиёев посетил Сырдарьинский филиал Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи, где навестил пострадавших. Он выразил соболезнования семьям погибших и указал на необходимость оказания им материальной помощи. По поручению президента семьям погибших будет выделена материальная помощь по 100 миллионов сумов.