Ўзбекистон Россия қўшинларини Украинадан олиб чиқиш бўйича резолюцияда бетараф қолди
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Aссамблеяси «Украинада кенг қамровли, адолатли ва барқарор тинчлик ўрнатиш тамойиллари» тўғрисидаги резолюцияни қабул қилди.
Ҳужжатда, хусусан, Россия ўз қўшинларини Украина ҳудудидан «халқаро тан олинган чегаралари доирасида» олиб чиқишга, шунингдек, муҳим инфратузилмага зарба беришни тўхтатишга чақиради.
Резолюцияни 141 давлат қўллаб-қувватлади, 32 давлат бетараф қолди. Етти давлат қарши чиқди, булар - Россия, Беларус, Шимолий Корея, Мали, Никарагуа, Сурия, Эритрея. Ўзбекистон эса бетараф қолган.
Қарорда айтилишича, Бош Aссамблея БМТга аъзо давлатлар ва халқаро ташкилотларни «БМТ Низомига мувофиқ Украинада кенг қамровли, адолатли ва барқарор тинчликка эришиш бўйича дипломатик саъй-ҳаракатларни икки баробар қўллаб-қувватлашга» чақиради.
БМТ Бош Aссамблеяси, шунингдек, Украинанинг халқаро миқёсда тан олинган чегаралари доирасида бирлиги ва ҳудудий яхлитлигига содиқлигини яна бир бор тасдиқлайди. Қарор Россиянинг Украинадаги фуқаролик объектларига, жумладан турар-жой бинолари, мактаблар ва шифохоналарга ҳужум қилишдан тийилишга чақиради. Ушбу ҳужжат, БМТ Хавфсизлик Кенгаши резолюцияларидан фарқли ўлароқ, мажбурий характерга эга эмас.

Узбекистан воздержался при голосовании в резолюции по выводу российских войск из Украины
Генассамблея ООН приняла резолюцию о необходимости скорейшего достижения всеобъемлющего и прочного мира в Украине, в том числе немедленном и безоговорочном выводе войск РФ с территории Украины. Узбекистан воздержался при голосовании.
В поддержку резолюции проголосовала 141 страна, 32 страны, включая Узбекистан, воздержались и 7 — Беларусь, КНДР, Эритрея, Мали, Никарагуа, Россия и Сирия — высказались против.
Члены Генассамблеи в документе потребовали, чтобы «Российская Федерация немедленно, полностью и безоговорочно вывела все свои вооруженные силы с территории Украины в ее международно признанных границах», и призвали к прекращению боевых действий.
В документе содержится призыв к соблюдению сторонами своих обязательств, касающихся защиты гражданского населения и гражданских объектов и обеспечения беспрепятственного гуманитарного доступа к нуждающимся в помощи, а также к немедленному прекращению нападений на критически важную инфраструктуру Украины, включая жилые дома, школы и больницы.