Энди банк иловаларига бегона картани улаб бўлмайди
Кредит ва тўлов ташкилотлари, шунингдек тўлов тизими операторлари томонидан жисмоний шахсларга масофадан молиявий хизматлар кўрсатишда ахборот ҳамда киберхавфсизликни таъминлашга қаратилган янги талаблар жорий этилди.
Унга кўра, мобил иловада рўйхатдан ўтган фойдаланувчи аккаунтига фақат ўзи ёки яқин қариндошларига тегишли бўлган банк ҳисобварағи, банк картаси ва электрон ҳамёнларни бириктириш ҳамда ушбу аккаунт орқали P2P ўтказмаларини амалга ошириш мумкин.
Шунингдек, фойдаланувчининг телефон рақами ва ЖШШИРи мослиги текширилади. Агар мослик аниқланмаса, мобил иловада рўйхатдан ўтиш ва банк картасини бириктиришга йўл қўйилмайди.
Кредит ва тўлов ташкилотлари фойдаланувчиларни биометрик идентификациядан ўтказишда ҳаётийлик факторларини аниқлаши шарт. Яъни, расм орқали идентификация қилишга рухсат берилмайди.
Бундан ташқари, телефонга юборилган бир марталик СМС-код 3 марта нотўғри киритилса, фойдаланувчининг мобил иловадаги ҳаракатлари 15 дақиқага вақтинча чекланади.
Мобил иловадаги аккаунтга бошқа қурилмадан кириш ёки паролни қайта тиклаш ҳолатида, аккаунтга боғланган барча банк карталари автоматик тарзда мобил иловадан чиқариб юборилади ҳамда ушбу қурилмадаги молиявий операциялар тарихи ўчирилади.
Қайд этилишича, банк карталарини қайтадан бириктириш мажбурий биометрик идентификациядан ўтган ҳолда амалга оширилади.

К мобильным приложениям нельзя будет привязать чужую банковскую карту
В Узбекистане вводятся новые правила привязки банковских карт к мобильным приложениям. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Согласно Положению, к аккаунту пользователя, зарегистрированному в мобильном приложении, могут быть привязаны банковские счета, банковские карты и электронные кошельки, принадлежащие только данному лицу или его близким родственникам, осуществление P2P-переводов через данный аккаунт допускается на тех же условиях.
Будет проверяться соответствие номера телефона и ПИНФЛ пользователя, при выявлении несоответствия регистрация в мобильном приложении и привязка банковской карты не допускаются.
Кредитные и платежные организации при проведении биометрической идентификации пользователей обязаны определять факторы «живого присутствия» (liveness), то есть идентификация по фотографии невозможна.
При трех неверных попытках ввода кода, отправленного на телефон одноразовым СМС-сообщением, действия пользователя в мобильном приложении временно ограничиваются на 15 минут.
При входе в аккаунт мобильного приложения с другого устройства или восстановлении пароля все банковские карты, привязанные к данному аккаунту, автоматически удаляются из приложения.
Также с устройства удаляется история финансовых операций по банковским картам.
При этом повторная привязка банковских карт осуществляется с прохождением биометрической идентификации.