«Kompromatchilar»ga sud hukmi o‘qildi
Bugun, 26 sentyabr kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Shayxontohur tuman sudida X. D. (1984 yilda Andijon viloyatida tug‘ilgan), S. X. (1983 yilda Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan), A. A. (2004 yilda Andijon viloyatida tug‘ilgan) va M. M. (ayol, 1973 yilda Andijon viloyatida tug‘ilgan) ga oid jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha yopiq sud jarayoni tugadi.
Ushbu jinoyat ishi jinoyat ishlari bo‘yicha Shayxontohur tuman sudining raisi T. Obidov raisligida birinchi instansiya sudida ko‘rib chiqildi.
E’lon qilingan sud hukmiga ko‘ra:
X. D. Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasi (reabilitatsiya uchun asoslar) 1-bandiga asosan jinoyat ishining ayrim epizodlari bo‘yicha Jinoyat kodeksining 139-moddasi (tuhmat) 2-qismi va 165-moddasi (tovlamachilik) 3-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etishda aybsiz deb topilib, reabilitatsiya etildi (oqlandi). X. D. Jinoyat kodeksining 139-moddasi 2-qismi, 165-moddasi 3-qismi «a» bandi, 184-moddasi (soliqlar yoki yig‘imlarni to‘lashdan bo‘yin tovlash) 3-qismi va 243-moddasi (jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish)da nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli topilib, unga Jinoyat kodeksining 59 (bir necha jinoyat sodir etganlik uchun jazo tayinlash) va 61 (jazolarni qo‘shishning hisoblash qoidalari) moddalari tartibida 3 yilga ommaviy axborot vositalarida ishlash hamda jurnalistika va blogerlik faoliyati bilan shug‘ullanish huquqidan mahrum qilgan holda bazaviy hisoblash miqdorining 300 baravari miqdorida jarima va 7 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazolari tayinlandi. Tayinlangan ozodlikdan mahrum qilish jazosi umumiy tartibli koloniyalarda o‘ttatirilishi belgilandi.
S. X. Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasi 1-bandiga asosan jinoyat ishining ayrim epizodlari bo‘yicha Jinoyat kodeksining 139-moddasi 2-qismi va 165-moddasi 3-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etishda aybsiz deb topilib, reabilitatsiya etildi (oqlandi). S. X. Jinoyat kodeksining 139-moddasi 2-qismi, 165-moddasi 3-qismi «a» bandi va 243-moddasida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli topilib, unga Jinoyat kodeksining 59 va 61-moddalari tartibida 3 yilga ommaviy axborot vositalarida ishlash hamda jurnalistika va blogerlik faoliyati bilan shug‘ullanish huquqidan mahrum qilgan holda 7 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan ozodlikdan mahrum qilish jazosi umumiy tartibli koloniyalarda o‘ttatirilishi belgilandi.
A. A. Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasi 1-bandiga asosan Jinoyat kodeksining 139-moddasi 2-qismi va jinoyat ishining ayrim epizodlari bo‘yicha 165-moddasi 3-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etishda aybsiz deb topilib, reabilitatsiya etildi (oqlandi). Unga nisbatan 165-moddasi 3-qismi «a» bandi bo‘yicha e’lon qilingan ayblovning qolgan epizodlari Jinoyat kodeksining 241-moddasi (jinoyat haqida xabar bermaslik yoki uni yashirish) 1-qismiga qayta malakalandi. Shu tariqa A. A. Jinoyat kodeksining 241-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli topilib, unga 3 yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
M. M. Jinoyat kodeksining 113-moddasi (tanosil yoki OIV kasalligi/OITSni tarqatish) 4-qismi va 165-moddasi 2-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli topilib, unga Jinoyat kodeksining 57-moddasi (yengilroq jazo tayinlash)ni qo‘llab, 59-moddasi tartibida 3 yilga ommaviy axborot vositalarida ishlash hamda jurnalistika va blogerlik faoliyati bilan shug‘ullanish huquqidan mahrum qilgan holda 5 yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
Shu bilan birga jinoyat ishi doirasida jabrlanuvchilarga yetkazilgan moddiy zararni sudlanuvchilardan solidar tartibda undirish belgilandi.
Mazkur hukmdan norozi taraflar Toshkent shahar sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati apellyasiya instansiyasiga protsessual qonunchilikda belgilangan tartib va muddatlarda shikoyatlar berishga, prokuror esa protest bildirishga haqli ekanligi ma’lum qilinagan.

Вынесен приговор фигурантам по делу Telegram-канала Kompromatuzb
Шанхайтахурский районный суд по уголовным делам Ташкента 26 сентября вынес приговор по делу о Telegram-канале Kompromatuzb. Об этом сообщает пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
Фигурантами дела являются журналист и директор издания Human.uz Хуршид Далиев (1984), бывший пресс-секретарь Министерства занятости и сокращения бедности Мавжуда Мирзаева (1973), бывший пресс-секретарь компании «Узбекнефтегаз» Сиявуш Хошимов (1983), а также Ахмадулло Ахмаджонов (2004).
Согласно приговору, вынесенному судом под председательством судьи Толибжона Обидова:
Хуршид Далиев признан невиновным по отдельным эпизодам дела по части 2 статьи 139 (клевета) и пункту «а» части 3 статьи 165 (вымогательство в особо крупном размере) Уголовного кодекса и реабилитирован (оправдан) по этим статьям.
В то же время он признан виновным по этим же части 2 статьи 139 и пункту «а» части 3 статьи 165, а также по части 3 статьи 184 (уклонение от уплаты налогов или сборов в особо крупном размере) и статье 243 (легализация доходов, полученных от преступной деятельности).
Он приговорён к штрафу в размере 300 базовых расчётных величин (99 млн сумов) и 7 годам лишения свободы в колонии общего режима с лишением права на работу в СМИ и занятие журналистикой и блогерской деятельностью на 3 года.
Сиявуш Хошимов также реабилитирован (оправдан) по отдельным эпизодам по части 2 статьи 139 и пункту «а» части 3 статьи 165 УК.
Одновременно он признан виновным в совершении преступлений по части 2 статьи 139, пункту «а» части 3 статьи 165 и статье 243.
Он приговорён к лишению свободы сроком на 7 лет лишения свободы в колонии общего режима с лишением права на работу в СМИ и занятие журналистикой и блогерской деятельностью на 3 года.
Ахмадулло Ахмаджонов также реабилитирован по части 2 статьи 139 и по отдельным эпизодам по пункту «а» части 3 статьи 165 УК.
По остальным эпизодам по пункту «а» части 3 статьи 165 обвинение было переквалифицировано на часть 1 статьи 241 (несообщение о достоверно известном готовящемся или совершенном тяжком или особо тяжком преступлении).
Он признан виновным по части 1 статьи 241 и приговорён к 3 годам ограничения свободы.
Мавжуда Мирзаева признана виновной по части 4 статьи 113 и пунктам «а» и «в» части 2 статьи 165 (вымогательство, совершённое повторно и по предварительному сговору группой лиц) УК.
Она приговорена к 5 годам ограничения свободы с лишением права на работу в СМИ и занятие журналистикой и блогерской деятельностью на 3 года.
Кроме того, подсудимые должны в солидарном порядке возместить материальный ущерб, нанесённый пострадавшим.