Beeline Uzbekistan Farg‘ona vodiysida mobil internetni tezlashtirdi
Beeline Uzbekistan mamlakatimizning eng ko‘p sonli aholisi yashaydigan hududda – 10 million nafardan ziyod O‘zbekiston fuqarolari istiqomat qiladigan Farg‘ona vodiysida keng ko‘lamli texnik ishlarni amalga oshirdi. Yangi baza stansiyalarining ishga tushirilishi va avval o‘rnatilgan qurilmalarning modernizatsiya qilinishi mobil internet tezligini oshirish va mijozlarga ko‘rsatilayotgan barcha xizmatlar sifatini oshirish imkonini berdi.
2023 yilda raqamli operator Farg‘ona vodiysida 320 dan ortiq baza stansiyalarini qurdi va modernizatsiya qildi. Aksariyat qismi ma’lumot uzatishning yuqori tezligini kafolatlaydigan 4G tarmog‘iga tegishli. Natijada onlayn video ko‘rishdan tortib, smartfon yordamida pul o‘tkazmalarini amalga oshirishgacha mobil internetga asoslangan barcha xizmatlardan foydalanish sharoitlari qulaylashdi.
Keng ko‘lamli texnik ishlar O‘zbekistonning uch viloyati: Andijon, Namangan va Farg‘onaning 11 shahri va 31 tumanini qamrab oldi. Ikki olis maskanda joylashgan aholi punktida – Qo‘shtepa tumanining Tinchlik va Yangiobod hududlarida ilk bor uyali aloqa paydo bo‘ldi. Shu bilan birdaniga mahalliy aholi uchun yuqori tezlikdagi 4G interneti ham taqdim etildi.
«Birinchi yarim yillikda ishga tushirilgan har ikkinchi baza stansiyasi Farg‘ona vodiysida joylashgan. Bu O‘zbekiston aholisining deyarli uchdan bir qismi istiqomat qiladigan hudud, bu yerdagi mijozlarimiz soni ham juda tez o‘sib bormoqda. Shuning uchun aloqa sifati va eng sertalab xizmat — mobil internetni yaxshilash juda muhim masalalar qatoriga kiradi. Bundan tashqari, sifati yaxshilangan aloqadan nafaqat shahardagi mijozlar, balki tuman aholisi ham foydalanishi mumkin», — deydi Beeline Uzbekistan Sharqiy hududiy filiali direktori Dilshod Anarmetov.
Andijon viloyati — Andijon, Asaka, Qorasuv, Paxtaobod, Shahrixon shaharlari;
Oltinko‘l, Andijon, Asaka, Buloqboshi, Bo‘ston, Jalaquduq, Izboskan, Qo‘rg‘ontepa, Marhamat, Oltinko‘l, Paxtaobod, Ulug‘nor, Shahrixon tumanlari;
Namangan viloyati — Namangan, Chust shaharlari; Namangan, Chust, Uychi, Chortoq tumanlari;
Farg‘ona viloyati — Marg‘ilon, Qo‘qon, Quvasoy, Farg‘ona shaharlari; Oltiariq, Bag‘dod, Beshariq, Buvayda, Dang‘ara, Quva, Qo‘shtepa, Rishton, Toshloq, O‘zbekiston, Uchko‘prik, Farg‘ona, Furqat, Yozyovon viloyatlari.

Beeline Uzbekistan ускоряет мобильный интернет в Ферганской долине
Beeline Uzbekistan провел масштабные технические работы в самом густонаселенном регионе страны – Ферганской долине, где живут более 10 миллионов граждан Узбекистана. Запуск новых базовых станций и модернизация ранее установленного оборудования позволила увеличить скорость мобильного интернета и повысить качество всех услуг, предоставляемых клиентам.
В 2023 году digital-оператор построил и модернизировал на территории Ферганской долины более 320 площадок базовых станций. Значительная часть относится к сети 4G, гарантирующей высокую скорость передачи данных. Как следствие, более удобным стало использование всех услуг на основе мобильного интернета – от просмотра онлайн-видео до совершения переводов с помощью смартфона.
Масштабные технические работы охватили 11 городов и 31 район трех областей Узбекистана: Андижанской, Наманганской и Ферганской. В двух труднодоступных населенных пунктах – селах Тинчлик и Янгиобод Куштепинского района – мобильная связь появилась впервые. Причем местным жителям сразу оказался доступным скоростной интернет 4G.
«Каждая вторая базовая станция, запущенная нами в первом полугодии, находится в Ферганской долине. Это регион, где проживает почти треть населения Узбекистана, число наших клиентов здесь тоже растет очень быстро. Поэтому так важно повышать качество связи и самой популярной услуги – мобильного интернета. Причем улучшенным качеством связи могут пользоваться жители районов, а не только абоненты из городов», – рассказывает Дильшод Анарметов, директор Восточного регионального филиала Beeline Uzbekistan.
Андижанская область – города Андижан, Асака, Карасу, Пахтаабад, Шахрихан;
Алтынкульский, Андижанский, Аcакинский, Булакбашинский, Бустанский, Джалакудукский, Избосканский, Кургантепинский, Мархаматский, Олтынкульский, Пахтаабадский, Улугнарский, Шахриханский районы;
Наманганская область – города Наманган, Чуст; Наманганский, Чустский, Уйчинский, Чортакский районы;
Ферганская область – города Маргилан, Коканд, Кувасай, Фергана; Алтыарыкский, Багдадский, Бешарыкский, Бувайдинский, Дангаринский, Кувинский, Куштепинский, Риштанский, Ташлакский, Узбекистанский, Учкуприкский, Ферганский, Фуркатский, Язъяванский районы.