Dastlabki surishtiruv jarayonida kadastr agentligi bosh inspektori fuqaroning yashash hududida qo‘shimcha yer maydoni qo‘shib olingani va u o‘zboshimchalik egallab olingan yerda qurilish qilgani uchun 84 mln so‘m jarima solinishini bildiradi. Shundan so‘ng, bosh inspektor fuqaroga bu vaziyatdan oson qutulish yo‘lini ko‘rsatib, unga jarima qo‘llamaslik hamda yerni qonuniylashtirib berish evaziga 400 AQSh dollari talab qiladi.
DXXning Farg‘ona viloyati bo‘yicha boshqarmasi hamda boshqa huquq-tartibot idoralari hamkorligida fuqaro arizasi asosida o‘tkazilgan tezkor tadbirda bosh inspektor talab qilingan mablag‘ni o‘z xizmat joyi binosi oldida olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Shuningdek, qurilish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi xususiy korxona 2025-yilning oktyabr oyida «Farg‘ona suv qurilish invest» davlat muassasasining ma’muriy binosida 850 mln so‘mlik mukammal ta’mirlash ishlarini amalga oshirish uchun o‘tkazilgan shaffof tender tanlovida  g‘olib chiqadi.  Biroq, ushbu davlat muassasasi bosh muhandisi va boshqalar o‘zaro til biriktirib, xususiy korxonada mukammal ta’mirlash ishlarini boshlash uchun ruxsat berish evaziga xususiy korxona rahbaridan 5500 AQSh dollari talab qilishadi.
Mazkur xolat bo‘yicha o‘tkazilgan tezkor tadbirda yuqoridagi shaxslar 5 ming AQSh dollarini olgan vaqtlarida ularning noqonuniy xatti harakatlari fosh etildi.
Ayni paytda mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Служба государственной безопасности пресекла коррупционные действия главного инспектора районного отдела Кадастрового агентства по Риштанскому району Ферганской области.
В ходе предварительной проверки установлено, что главный инспектор сообщил гражданину о якобы обнаруженном факте самовольного присоединения дополнительного земельного участка и строительства на незаконно занятой земле. За это, по его словам, должен быть наложен штраф в размере 84 млн сумов. После этого инспектор предложил не оформлять штраф, а также узаконить участок за 400 долларов США.
В результате оперативного мероприятия, проведённого Управлением СГБ по Ферганской области совместно с другими правоохранительными органами на основании заявления гражданина, главный инспектор был задержан с вещественными доказательствами в момент получения требуемой суммы.
В другом случае, частная строительная компания в октябре 2025 года выиграла прозрачный тендер на выполнение капитального ремонта административного здания государственного учреждения «Фаргона сув курилиш инвест» на сумму 850 млн сумов. Однако главный инженер данного учреждения и другие лица, вступив в сговор, потребовали от руководителя частной компании 5500 долларов США за выдачу разрешения на начало ремонтных работ.
В ходе проведённого оперативного мероприятия данные лица были задержаны в момент получения 5000 долларов США, и их незаконные действия были раскрыты.
В настоящее время по обоим фактам возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, продолжаются следственные действия.