Makkada qolib ketgan o‘zbekistonlikning Vatanga qaytishiga yordam berildi
Joriy yilning yanvar oyida oila a’zolari bilan ziyorat qilish uchun Saudiya Arabistoniga kelgan va keyinchalik insult tashxisi bilan Makka shahridagi Ibn Sino kasalxonasiga davolanish uchun yotqizilgan I.I.ning O‘zbekistonga qaytishiga yordam berildi.
Gap shundaki, fuqaroning viza muddati tugashi va mamlakatdan chiqib ketishga taqiq qo‘yilgani tufayli Vatanga qaytishga bo‘lgan urinishlari muvaffaqiyatsizlikka uchragan.
Shu vaqt davomida O‘zbekistonning Jidda shahridagi Bosh konsulligi I.I.ning oilasiga zarur maslahat yordamini ko‘rsatgan va diplomatlar Saudiyaning sayyohlik kompaniyalaridan biri bilan hamkorlikda fuqaroni O‘zbekistonga qaytarishida ko‘maklashgan.
«Barcha masalalar hal etilgach, joriy yilning 22-avgust kuni bemorning uyiga parvozi uchun yo‘l hujjatlari rasmiylashtirilib, shifoxonadan Jidda xalqaro ayeroportiga zarur tibbiy asbob-uskunalar bilan yetkazilishi ta’minlandi», – deyiladi «Dunyo» AA xabarida.
Natijada, joriy yilning 23-avgust kuni fuqaro I.I. va uning o‘g‘li J.I. shifokor hamrohligida Toshkentga jo‘natilgan.

Узбекистанца, попавшего в сложную ситуацию в Саудовской Аравии, вернули на родину
Узбекистанец, находившийся на лечении в больнице в городе Мекке с февраля 2024 года, при содействии дипломатов возвращён на родину, сообщает ИА «Дунё».
В январе 2024 года И.И. приехал в Саудовскую Аравию для совершения паломничества с членами своей семьи и позже был госпитализирован на лечение в больницу Ибн Сина в Мекке с диагнозом – острое нарушение мозгового кровообращения (инсульт).
Сообщается, что ранее были попытки возвращения пациента на родину, которые увенчались неудачей из-за истечения срока действия визы и наложения запрета на выезд из страны.
Всё это время Генеральное консульство Узбекистана в Джидде находилось в постоянном контакте с сыном И.И., оказывая ему необходимую консультативную помощь. Дипломаты встретились с представителями саудовской туристической компании «Qavafil ar-Roha for Umrah Services» и провели переговоры относительно практической помощи в возвращении соотечественника в Узбекистан.
После разрешения всех вопросов 22 августа были оформлены проездные документы на вылет пациента домой и обеспечена его доставка из больницы в международный аэропорт Джидды с необходимым медицинским оборудованием.
В результате, 23 августа гражданин И.И. и его сын Ж.И. в сопровождении медика прибыли в Ташкент рейсом «Uzbekistan Airways».