Oliy sud raisiga birinchi o‘rinbosar saylandi
Bugun bo‘lib o‘tgan Oliy Majlis Senatining 10-yalpi majlisida O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritish masalasi ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining taqdimnomasi va Oliy Majlis Senatining tegishli qaroriga asosan Alisher Usmanov besh yil muddatga Oliy sud raisining birinchi o‘rinbosari - sudlov hay’ati raisi lavozimiga saylandi.
Alisher Usmanov bir vaqtning o‘zida Sudlov hay’ati raisi lavozimini ham egallaydi. Tayinlovga qadar u Namangan viloyati sudi raisi edi.
Shuningdek, Ikram Muslimov O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisining birinchi o‘rinbosari – sudlov hay’ati raisi lavozimidan, Nodira Xakimova O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining sudyasi lavozimidan ozod etildi.

Назначен новый первый заместитель председателя Верховного суда
Сегодня на 10-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса был рассмотрен вопрос о внесении изменений в состав Верховного суда Республики Узбекистан.
На основании представления Президента Республики Узбекистан и соответствующего постановления Сената Олий Мажлиса Алишер Усманов был избран первым заместителем председателя Верховного суда – председателем судебной коллегии сроком на пять лет.
До назначения он работал председателем Наманганского областного суда.
Кроме того, Икрам Муслимов был освобождён от должности первого заместителя председателя Верховного суда – председателя судебной коллегии, а Нодира Хакимова освобождена от должности судьи Верховного суда Республики Узбекистан.
Нодира Хакимова в июле текущего года была назначена заместителем руководителя Администрации президента по вопросам реформирования судебной системы.