O‘zbekiston Afg‘onistonga 57 ta harbiy vertolyotni qaytaradi – OAV
Afg‘oniston Islom Amirligi hukumati yaqin kunlarda 2021-yilda G‘arb qo‘llab-quvvatlagan hukumat ag‘darilishi paytida mamlakatdan chiqarib ketilgan bir necha o‘nlab vertolyotlarni Toshkentdan qaytarib olishi mumkin. Bu haqda Afghanistan International manbalariga tayanib xabar bermoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, sobiq Afg‘oniston armiyasiga tegishli 57 ta vertolyot ortga qaytariladi. 2021-yil avgust oyida respublika hukumati ag‘darilgandan so‘ng, afg‘on harbiy uchuvchilari bir qator vertolyot va samolyotlarni O‘zbekiston hamda Tojikistonga olib o‘tgan edi.
Pentagon avvalroq ma’lum qilganidek, jami 46 ta havo kemasi O‘zbekistonga, yana 18 tasi Tojikistonga qo‘ngan. Ular orasida Mi-17 va UH-60 vertolyotlari, shuningdek PC-12, C-208, AC-208 va A-29 turdagi samolyotlar ham bo‘lgan.
Tolibon hukumati bir necha bor ushbu texnikani qaytarishni talab qilgan, ammo Toshkent va Dushanbe rasmiylari bu talablar yuzasidan ochiq izoh bermagan.
AQShning O‘zbekistondagi elchisi avvalroq ma’lum qilishicha, mamlakatga qo‘ngan 46 ta uchuvchi apparat yangi kelishuv asosida O‘zbekiston nazoratida qoladi. Shu bilan birga, AQShning Afg‘oniston bo‘yicha elchixonasi Tojikistonga samolyotlarni Tolibonga topshirmagani uchun minnatdorlik bildirgan.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yilning fevralida «Amerika ovozi» nashri 7 ta vertolyotning O‘zbekistondan AQShga o‘tkazilganiga oid xabar tarqatgan va «Tolibon» hukumatining Mudofaa vazirligi buni qoralagan edi.

Вертолёты, вывезенные из Афганистана во время падения бывшего правительства в 2021 году, в ближайшие дни, как ожидается, будут возвращены из Узбекистана в Кабул, сообщили источники Afghanistan International.
По данным источников, обратно будут переданы 57 вертолётов, которые ранее принадлежали бывшей афганской армии. После краха Исламской Республики Афганистан в августе 2021 года афганские военные пилоты перегнали ряд вертолётов и самолётов в Узбекистан и Таджикистан.
Министерство обороны США ранее подтвердило, что в Узбекистан было перегнано 46 воздушных судов, а ещё 18 — в Таджикистан. Среди них были вертолёты Ми-17 и UH-60, а также самолёты PC-12, C-208, AC-208 и A-29.
«Талибан» неоднократно требовал от обеих стран вернуть эти воздушные суда.
Посол США в Узбекистане ранее заявил, что в рамках нового соглашения 46 самолётов, приземлившихся в стране, останутся под контролем Узбекистана. Посольство США по делам Афганистана также выразило благодарность Таджикистану за отказ передать бывшие афганские военные самолёты «Талибану».
В 2025 году во время мероприятия в посольстве Узбекистана в Вашингтоне представители Пентагона сообщили, что часть вертолётов уже возвращена в США. Тогда было передано 7 исправных вертолётов Black Hawk. Минобороны под контролем «Талибана» осудило этот шаг.
По словам бывшего командира афганской службы безопасности, до прихода «Талибана» к власти США обеспечили военно-воздушные силы страны в общей сложности 229 боевыми и транспортными вертолётами.