O‘zbekiston «KSONR»ga a’zo bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi MDH davlatlar rahbarlari Kengashining 2013 yil 31 maydagi «MDHga a’zo davlatlar Soliqqa oid (moliyaviy) tergov organlari rahbarlarining muvofiqlashtiruvchi kengashi (KSONR) to‘g‘risidagi Nizomning yangi nashri tasdiqlanganligi to‘g‘risida»gi Qaroriga qo‘shildi. Bu haqda MDH Ijroiya qo‘mitasi rasmiy saytida e’lon qilindi.
Qabul qilingan Qarorga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish Departamenti boshlig‘i KSONR tarkibidagi Kengashning to‘liq a’zosi sifatida qo‘shildi.
Ma’lumot uchun, KSONR – MDHning tarmoqlararo hamkorlik organi va soliq (moliyaviy) qonunchiligi buzilishiga qarshi kurashda harakatlarni muvofiqlashtirishni amalga oshiradi.
KSONR a’zolari Armaniston, Belarusiya, Moldova, Ozarbayjon, Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Ukraina davlatlarining vakolatli organlari rahbarlari hisoblanadi.
KSONR tadbirlarida ishtirok etish bu mamlakatlarga soliq (moliyaviy) organlar rahbarlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish, axborot va mazkur sohadagi ijobiy tajribaalmashish, xalqaro hamkorlik uchun tarmoqlararo shartnomaviy-huquqiy bazani rivojlantirish, birgalikda tezkor va taktik chora-tadbirlarni amalga oshirish, hamda yetakchi ta’lim muaassasalari negizida xodimlarning malakasini oshirish va o‘qitish bo‘yicha tadbirlar o‘tkazish imkonini beradi.

Узбекистан присоединился к «КСОНР»
Республика Узбекистан присоединилась к Решению Совета глав правительств СНГ от 31 мая 2013 года «Об утверждении Новой редакции Положения о Координационном совете руководителей органов налоговых (финансовых) расследований государств – участников СНГ (КСОНР)».
Согласно принятому решению начальник Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики включен в состав КСОНР в качестве полноправного члена Совета.
КСОНР является органом отраслевого сотрудничества СНГ и существует для взаимодействия и координации действий в борьбе с нарушениями налогового (финансового) законодательства.
Членами КСОНР являются руководители компетентных органов Азербайджана, Армении, Белоруссии, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, России, Таджикистана и Украины.
Участие в работе КСОНР позволяет странам налаживать прямые контакты между руководителями органов налоговых (финансовых) расследований, обмениваться информацией и положительным опытом в данной области, развивать отраслевую договорно-правовую базу международного сотрудничества, реализовывать совместные оперативно-тактические мероприятия, а также мероприятия по обучению и повышению квалификации кадров на базе ведущих образовательных учреждений.