O‘zbekistonda ilk bor texnologik ilg‘or chiqindi poligoni quriladi
O‘zbekistonda qiymati 16 million dollarni tashkil etadigan birinchi texnologik ilg‘or chiqindi poligoni qurilmoqda. Bu haqda Ekologiya vazirligi ma’lum qildi.
Toshkent shahri va Toshkent viloyati aholisining maishiy chiqindilari uchun mo‘ljallangan Ohangarondagi chiqindi poligonini qurish qiymati 16 million AQSh dollarini tashkil etadi.
Loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 15 dekabrdagi “Toshkent shahrida maishiy va qurilish chiqindilari bilan ishlash sohasidagi faoliyatni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Osiyo Taraqqiyot banki bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.Loyihaning umumiy maydoni 30 gektar, poligonning o‘zi esa 25 gektarni tashkil etadi.
Chiqindilarni qayta yuklash va utilizatsiya qilish bo‘yicha «Maxsustrans» filiali rahbari Rafael Bekmullinning so‘zlariga ko‘ra, poligon mutlaqo yangi texnologiya asosida ishlaydi.
Poligon 15-20 yilga mo‘ljallangan bo‘lib, 20 million tonnaga yaqin chiqindini sig‘dira oladi. Uning qurilishi joriy yilning noyabr oyigacha yakunlanadi.

В Узбекистане построят первый технологичный мусорный полигон
В Узбекистане начато строительство первого в стране технологичного мусорного полигона. Об этом сообщает пресс-служба Минэкологии.
Стоимость строительства полигона в Ахангаране, предназначенного для бытовых отходов населения Ташкента и Ташкентской области, составляет 16 млн долларов США.
Проект реализуется с участием Азиатского банка развития.
Общая площадь проекта составляет 30 га, непосредственно сама же территория, отведенная под полигон – 25 га.
Как сообщил начальник филиала «Махсустранс» по перегрузке и утилизации отходов Рафаэль Бекмуллин, полигон будет работать по совершенно новой технологии.
«Вся территория полигона будет покрыта спецматериалом из геотекстиля, геосетки и другого геоматериала. Дно полигона будет сплошным герметизированным бассейном, благодаря чему не будет оказываться негативного воздействия на подземные воды и атмосферу.
Помимо спецматериалов, здесь мы проложим трубы, которые будут выкачивать воду из отходов. Также установим трубы для выкачки газа и метана, которые в дальнейшем позволят вырабатывать метан и производить электроэнергию», – рассказал Бекмуллин.
Полигон рассчитан на 15-20 лет и может вместить в себя около 20 млн тонн мусора. Его строительство завершат к ноябрю текущего года.