Rossiya Telegram va Whatsappʼdagi videoqo‘ng‘iroqlarni chekladi
Ayrim xorijliklar so‘nggi paytlarda Rossiyadagi qarindoshlariga Telegram va Whatsapp orqali qo‘ng‘iroq qilish qiyinlashib qolganidan shikoyat qilishgan. Ma’lum bo‘lishicha, ushbu messenjerlarda qo‘ng‘iroqlar qisman cheklangan. Roskomnadzor ma’lumotlariga ko‘ra, bunday choralar jinoyatchilarga qarshi kurashda ko‘rilmoqda.
Departamentning tushuntirishicha, Telegram va Whatsapp aldash va pul undirish, Rossiya fuqarolarini qo‘poruvchilik va terrorchilik faoliyatiga jalb qilish uchun foydalaniladigan asosiy ovozli xizmatlarga aylangan.
"Jinoyatchilarga qarshi kurashish maqsadida huquq-tartibot idoralari materiallariga asosan ushbu xorijiy messenjerlarda qo‘ng‘iroqlarni qisman cheklash choralari ko‘rilayotganini ma’lum qilamiz. Ularning funksionalligi uchun boshqa cheklovlar joriy etilmayapti", — deya Roskomnadzor ma’lumotlaridan iqtibos keltirmoqda TASS.
Xorijiy messenjerlardagi qo‘ng‘iroqlarga ruxsat ular Rossiya qonunchiligi talablariga rioya qilgandan keyin tiklanadi, deya tushuntirdi Rossiya Raqamli rivojlanish vazirligi.
"Verstka" nashrining yozishicha, ovozli aloqani cheklash qarori Rossiyada Maks davlat messenjeri ishga tushirilgan paytga to‘g‘ri keldi: rasmiylar uning ishlashi uchun qulay sharoit yaratmoqda.
"Maksda qo‘ng‘iroqlar, ehtimol, rasmiylar tomonidan tinglashdan to‘liq himoyalanmaydi. Qonunga ko‘ra, qo‘ng‘iroqlar yozuvlari aloqa operatorlari tomonidan olti oy davomida saqlanishi kerak, ya’ni ular xavfsizlik kuchlariga topshirilishi, jinoyatchilar qo‘liga tushishi yoki ommaga ochiq bo‘lishi mumkin", - deb yozadi nashr.

Россия ограничила видеозвонки в Telegram и WhatsApp.
В последнее время некоторые иностранцы жаловались на то, что им стало сложнее звонить своим родственникам в России через Telegram и WhatsApp. Как выяснилось, в этих мессенджерах звонки были частично ограничены. По данным Роскомнадзора, такие меры принимаются в рамках борьбы с преступностью.
В ведомстве пояснили, что Telegram и WhatsApp стали основными голосовыми сервисами, которые используются для мошенничества, вымогательства, а также для вовлечения граждан России в подрывную и террористическую деятельность.
«Информируем, что для противодействия преступникам в соответствии с материалами правоохранительных органов принимаются меры по частичному ограничению звонков в данных иностранных мессенджерах. Никаких иных ограничений их функционала не вводится», — приводит слова Роскомнадзора агентство ТАСС.
Разрешение на звонки в иностранных мессенджерах будет восстановлено после того, как они начнут соблюдать требования российского законодательства, уточнили в Минцифры России.
Как пишет издание «Верстка», решение о введении ограничений на голосовую связь совпало по времени с запуском в России государственного мессенджера «Макс»: власти создают для него благоприятные условия работы.
«Звонки в Max, вероятно, не будут полностью защищены от прослушивания властями. Записи звонков по закону должны полгода храниться у операторов связи, а значит могут быть переданы силовикам, оказаться у злоумышленников или в публичном доступе», — отмечает издание.