Foto: Ekologiya vazirligi
Sirdaryoda baliq ovlash tartibini buzgan ovchilar tabiatga salkam 700 mln so‘m zarar yetkazgani haqida Ekologiya vazirligi ma’lum qildi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi Davlat ekologik nazorat inspeksiyasi, Sirdaryo suv havzasini nazorat qilish bo‘limi, Sirdaryo viloyat DXX boshqarmasi, viloyat prokuraturasi, Milliy gvardiya boshqarmasi hamkorligida o‘tkazilgan reydda bu aniqlangan.
Daryoning (Sirdaryo) Guliston tumani «Terakzor» MFY hududidan oqib o‘tuvchi qismida o‘tkazilgan reyd davomida fuqarolar I.D., B.Y. va I.D noqonuniy ov quroli, ya’ni elektr qarmoq hamda rezina qayiq vositasida turli xil jami 36 dona baliq, jumladan, O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan bir dona «Turkiston mo‘ylovdori» ovlangani ma’lum bo‘ldi.
Huquqbuzarlik oqibatida qator tegishli qonunlar buzilgan va hayvonot dunyosiga 694 million 220 ming so‘m zarar yetkazilgan,deyiladi xabarda.
Voqea bo‘yicha dalolatnoma rasmiylashtirilib, noqonuniy ovlangan 36 dona baliq, 1 dona elektr qarmoq, 1 dona rezina qayiq, 2 dona akkumulyator, 1 juft eshkak, 1 dona tutgich va 1 dona tungi yoritish moslamasi holatga huquqiy baho berilgunga qadar vaqtincha saqlash uchun olib qo‘yilgan.
Ish hujjatlari holatga huquqiy baho berish va chora ko‘rish uchun Sirdaryo viloyat prokuraturasiga yuborilgan.

В Сырдарье рыбаки, нарушившие правила ловли рыбы, нанесли природе ущерб почти на 700 млн сум. Об этом сообщило Министерство экологии.
Государственная инспекция по экологическому контролю Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Управление по контролю за водными ресурсами реки Сырдарья, Управление государственной таможенной службы Сырдарьинской области, Прокуратура области и Управление Национальной гвардии провели очередной рейд.
В ходе рейда на участке реки Сырдарья, протекающей по территории махалли «Теракзор» Гулистанского района, установлено, что граждане И.Д., Б.Й. и И.Д. с использованием незаконного орудия лова — электрического удилища и резиновой лодки — добыли 36 рыб различных видов. Среди них оказалась и одна рыба, занесённая в Красную книгу Узбекистана —туркестанский усач.
В результате правонарушения были нарушены законы «Об охоте и охотничьем хозяйстве», «О защите и использовании животного мира» и «Об охране природы». Животному миру причинён ущерб на сумму 694 миллиона 220 тысяч сумов.
В ходе рейда в установленном порядке был составлен протокол. Незаконно выловленные 36 рыб, одно электрическое удилище, резиновая лодка, два аккумулятора, пара вёсел, один сачок и фонарь для ночной ловли изъяты и помещены на временное хранение до вынесения правовой оценки.