Malavi: Chakvera prezident saylovlarida g‘alaba qozondi
Ta’kidlanishicha, Chakvera 58,57% ovoz to‘pladi. Prezident saylovida 64,81% saylovchi ishtirok etgan.
Malavida takroriy prezident saylovi 23-iyun kuni bo‘lib o‘tgandi.
Fevral oyi boshida Malavi Konstitutsion sudi amaldagi davlat rahbari g‘olib chiqqan Piter Mutarika prezident saylovi natijalarini bekor qildi.
2019-yil 21-may kuni bo‘lib o‘tgan saylov natijalariga ko‘ra, 78 yoshli Mutarika 38% dan ortiq ovoz to‘plab qayta saylangandi. Malavi kongressi muxolif partiya yetakchisi Lazarus Chakverani esa 36% saylovchi qo‘llab-quvvatlashgan. Biroq beshta sudyadan iborat hay’at qonunbuzarliklar ko‘pligi bois saylov natijalarini bekor qildi va yangi saylov o‘tkazishga qaror qildi.
«Malawi 24» nashrining xabariga ko‘ra, mamlakatning yangi prezidenti etib saylangan Chakvera 24 yil cherkovda xizmat qilgan va Malavi assambleyasi rahbari bo‘lgan. 2013-yilda assambleyani tark etgan va keyinchalik prezidentlikka da’vogarlik qilish maqsadida kongress partiyasiga borib qo‘shilgan.

СМИ: лидер оппозиции Малави победил на выборах президента
Лидер оппозиционной Партии конгресса Малави Лазарус Чаквера победил на повторных президентских выборах, сообщает издание Times Malawi со ссылкой на малавийскую избирательную комиссию (MEC).
Отмечается, что Чаквера набрал 58,57% голосов избирателей. Явка на президентских выборах составила 64,81%.
Повторные президентские выборы в Малави прошли 23 июня.
В начале февраля Конституционный суд Малави аннулировал результаты президентских выборов, победу в которых одержал действующий глава государства Питер Мутарика.
По результатам выборов, которые прошли 21 мая 2019 года, 78-летний Мутарика был переизбран, набрав более 38% голосов. Лидера оппозиционной Партии конгресса Малави Лазаруса Чакверу поддержали 36% избирателей. Однако коллегия из пяти судей сочла результаты «недействительными» в связи с большим количеством нарушений и постановила провести новые выборы.