TIV Afg‘oniston bilan davlat chegarasidagi hodisaga doir xabar berdi
Afg‘oniston va O‘zbekiston Respublikasi maxsus xizmatlarining vakolatli vakillari o‘rtasida davlat chegarasida vujudga kelgan vaziyat bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi. Bu haqda O‘zbekiston tashqi ishlar vazirligi rasmiy kanalida xabar berildi.
2022-yil 21-avgustda Afg‘oniston fuqarolari tomonidan O‘zbekiston Davlat chegarasini noqonuniy kesib o‘tish bilan bog‘liq Payg‘ambar oroli (Surxondaryo viloyati) hududida yuz bergan hodisa muhokama qilindi, deyiladi xabarda.
Ta’kidlanishicha, uchrashuv davomida har ikki tomondan ham mazkur hududda taranglikni yuzaga keltirgan ayrim qoidabuzarliklarga yo‘l qo‘yilgani qayd etilgan. Hozirgi paytda hodisa yuzasidan puxta tekshiruvlar o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi ikki nafar halok bo‘lganlarning oilalariga ta’ziya bildirdi, olti nafar yaralanganlarga barcha zarur tibbiy yordam ko‘rsatilmoqda, ushlangan shaxslarni o‘z vataniga qaytarishga tayyorlash jarayonlari yakunlanmoqda.
Har ikki tomon tinchlik tarafdori ekanligini, barcha masalalar o‘zaro manfaatlarni hisobga olish va bir-biriga hurmat asosida hal etilishini tasdiqladilar, deyiladi xabarda.

Двое погибли, шестеро получили ранения в результате инцидента на узбекско-афганской границе – МИД
В результате инцидента на Государственной границе с Афганистаном погибли двое, шестеро получили травмы. Об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел Узбекистана.
Сообщается, что уполномоченные представители специальных служб Афганистана и Республики Узбекистан провели переговоры по сложившейся ситуации на Государственной границе двух стран.
Обсужден инцидент, имевший место 21 августа 2022 года на территории острова Арал Пайгамбар (Сурхандарьинская область), связанный с незаконным пересечением Государственной границы Узбекистана гражданами Афганистана.
В ходе встречи признано, что с обеих сторон были допущены отдельные нарушения, приведшие к напряженности в этом районе.
В настоящее время проводится тщательное расследование инцидента.
«Республика Узбекистан приносит свои соболезнования семьям двух погибших, оказывает всю необходимую медицинскую помощь шестерым раненным и завершает процедуру подготовки задержанных лиц к возвращению на родину», - говорится в сообщении.
Обе стороны подтвердили твердую приверженность миру и разрешению всех имеющихся вопросов на основе учета интересов друг друга и взаимоуважения.