Navoiyda otasi tomonidan og‘ziga paypoq tiqilgan chaqaloq vafot etdi
Hodisa 10 yanvar kuni sodir bo‘lgan. Ota bola yig‘lamasligi uchun uning og‘ziga paypoq tiqqan. Natijada chaqaloqda o‘tkir havo yetishmasligi kuzatilib, u ko‘karib ketgan. Shundan so‘ng onasi bolani shoshilinch ravishda shifoxonaga olib borgan. Biroq shifokorlar bolaning hayotini saqlab qola olishmagan, u to‘rt kun o‘tib tibbiyot muassasasida vafot etgan.
«10 yanvar kuni taxminan tun yarimida bemor nihoyatda og‘ir ahvolda olib kelindi. U klinik o‘lim holatida edi, nafas olishi va yurak urishi yo‘q edi. Biz yurak-o‘pka reanimatsiyasini o‘tkazdik, shundan so‘ng yurak faoliyati tiklandi. To‘rt kun davomida bola reanimatsiya bo‘limida standart protokol asosida davolandi, zarur mutaxassislar tomonidan ko‘rikdan o‘tkazildi. Ammo 14 yanvar kuni soat taxminan 22:00 da biologik o‘lim qayd etildi. Shundan so‘ng ichki ishlar organlari xodimlari chaqirtirildi, jasad ekspertizaga yuborildi», — dedi shifokor Ural Rahmatullayev «Zamon» dasturiga bergan intervyusida.
Mahalla vakillarining ma’lum qilishicha, bu erkakning ikkinchi nikohi bo‘lgan. Birinchi oilasida ham u farzandlariga nisbatan zo‘ravonlik qilgan. U bilan bir necha bor profilaktik suhbatlar o‘tkazilgan.
Navoiy viloyati IIB ma’lumotiga ko‘ra, mazkur holat yuzasidan gumonlanuvchiga nisbatan Jinoyat kodeksining 104-moddasi (qasddan og‘ir tan jarohati yetkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Ota hibsga olingan. Tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Хатырчинском районе Навоийской области 5-месячный ребёнок умер от нехватки воздуха в результате того, что отец засунул ему в рот носок.
Инцидент произошёл 10 января. Отец засунул ребенку в рот носок, чтобы он перестал плакать. В результате у младенца возникла острая нехватка воздуха, он начал синеть. После этого мать срочно доставила ребёнка в больницу. Однако, спасти жизнь ребёнку не удалось, спустя четыре дня он скончался в медучреждении.
«10 января около полуночи к нам доставили пациента в крайне тяжёлом состоянии. Он находился в состоянии клинической смерти — дыхание и сердечная деятельность отсутствовали. Мы провели сердечно-лёгочную реанимацию, после чего сердечная деятельность восстановилась. В течение четырёх дней ребёнок находился в отделении реанимации и получал лечение по стандартному протоколу, его осматривали необходимые специалисты. Однако 14 января около 22:00 была зафиксирована биологическая смерть. После этого были вызваны сотрудники органов внутренних дел, а тело направлено на экспертизу», — сообщил врач Урал Рахматуллаев в интервью программе «Zamon».
По словам представителей махалли, для мужчины это был второй брак. В первой семье он также применял насилие в отношении своих детей. С ним были неоднократно проведены профилактические беседы.
По информации УВД Навоийской области, по данному факту в отношении подозреваемого возбуждено уголовное дело по статье 104 Уголовного кодекса (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью). Мужчина заключен под стражу. Ведется следствие.