Xorazmda bir guruh ayollar «samosud» jarayonini uyushtirgani xabar qilingan edi. Ushbu jarayonda jabrlangan ayol va u olgan jarohat haqida ma’lumot berildi.
«2020 yilning 9 iyun kuni taxminan soat 22:40da Qo‘shko‘pir tumani Ittifoq mahallasida yashovchi 20 yoshli H.O. dugonalari D.A., L.M., M.M. va D.K.lar bilan birgalikda yashash uyiga kelayotganida, oldidan 31 yoshli S.D.ning boshqaruvidagi «Nexia» rusumli avtomashina kelib to‘xtaganida, avtomashinadan shu mahallada yashovchi K.D. R.D, va O.D.lar tushib, «Sen nima uchun o‘g‘lim va kelinimni turmushini buzib, buzg‘unchilik qilib yuribsan» deb har xil so‘zlar bilan haqorat qilib, urib tan jarohati yetkazgan hamda ushbu holatni shu yerda bo‘lgan S.D. o‘zining uyali telefon apparatiga videotasvirga olib turgan.
X.O. shu mahallada yashovchi K.D.ning o‘g‘li S.D. bilan 2016 yildan buyon yashab kelayotganligi, hozirda bir nafar farzandi borligi aniqlangan.
Sud tibbiy ekspretiza xulosasida, X.O. chap bilak, chap-o‘ng yelka, boldir, chap son va ko‘krak qafasini qontalashlari bo‘lib, YeNGIL tan jarohati olganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Qo‘shko‘pir tumani bo‘yicha IIO FMB xuzuridagi tergov bo‘linmasi tomonidan K.D., R.D., O.D. va N.R.larga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 277-moddasi 2-qismi «b,g» bandlari (bir guruh shaxslar tomonidan, o‘z mazmuniga ko‘ra umum e’tirof etgan axloq qoidalarini namoyishkorona mensimaslikda ifodalanuvchi o‘taketgan behayolik bilan bezorilik sodir etilsa) bilan qo‘zg‘atilgan.

Раскрыты подробности самосуда в Хорезмской области
Напомним, накануне в сети распространилось видео, на котором видно, как группа женщин устроили самосуд над женщиной в Хорезмской области. В следственном департаменте дали подробную информацию об инциденте.
9 июня примерно в 22:40 часов жительница махаллинского схода граждан «Иттифок» расположенного в Кушкупирском районе 20-летняя Х.О. направлялась вместе со своими подругами в сторону дома, в этот момент на навстречу ей подъехал автомобиль марки «Nexia», находившийся под управлением С.Д. с пассажирами внутри: К.Д. с сестрами О.Д., Р.Д., и с родственницей Р.Н. которые выйдя из автомобиля, учинили ссору с Х.О. мотивируя тем что Х.О. лезет в личную жизнь сына К.Д. и невесты, тем самым рушит их семью, после чего оскорбив Х.О, гражданки К.Д. О.Д., Р.Д. и Р.Н. нанесли ей телесные повреждения. С.Д. в это время снимал всё происходящее на видеокамеру своего мобильного телефона.
Установлено, что Х.О. с 2016 года проживает вместе с сыном гражданки К.Д. и что у них есть ребёнок.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы Х.О. получила кровоподтёки в области левого запястья, левого и правого плеча, левого бедра, голени и груди, которые по степени тяжести являются «ЛЁГКИМИ» телесными повреждениями.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД Кушкупирского района возбуждено уголовное дело по пункту «б,г» части 2 статьи 277 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (хулиганство, совершенное группой лиц и отличающееся по своему содержанию исключительным цинизмом, выражающимся в демонстративном пренебрежении к общепринятым нормам нравственности).