Ramzan Qodirov yana Checheniston rahbarligiga nomzod etib ko‘rsatildi
Ramzan Qodirov bo‘lajak Checheniston rahbari saylovlarida «Yedinaya Rossiya» partiyasidan nomzod etib ko‘rsatildi. Bu qaror Grozniydagi partiyaning hududiy bo‘limi konferensiyasida bir ovozdan qabul qilindi.
Qodirovning o‘zi esa bu qarordan mamnun emasligini aytdi.
«Rostini aytsam, saylovda qatnashishimdan xursand emasman. Agar mendan so‘rashsa, boshqa nomzodni tanlagan bo‘lardim. Chunki bu juda katta mas’uliyat va qanchalik murakkab vazifa ekanini yaxshi bilaman. Respublikaga juda katta mehnat sarflandi. Bugun bizda jamoa shakllangan va u yaxshi soat kabi ishlamoqda», — dedi u.
Qodirovning so‘zlariga ko‘ra, u saylovda majburan ishtirok etmoqda.
«Xalq meni qo‘llab-quvvatlashiga ishonaman. Agar xalq qo‘llasa, unga xizmat qilishga tayyorman», — deya qo‘shimcha qildi u.
Ramzan Qodirov 2007 yildan buyon Chechenistonga rahbarlik qilib keladi. 2021 yilda o‘tkazilgan so‘nggi rahbar saylovlarida Markaziy saylov komissiyasi ma’lumotiga ko‘ra, u 99,7 foiz ovoz olgan.
So‘nggi yillarda ommaviy axborot vositalari va Telegram-kanallarda Qodirovning salomatligi bilan bog‘liq muammolar haqida bir necha bor xabarlar tarqalgan. Ayrim manbalarga ko‘ra, Checheniston rahbariga 2019 yilda oshqozon osti bezi nekrozi tashxisi qo‘yilgan.

Кадыров вновь идет на выборы главы Чечни — по его словам, «вынужденно»
Рамзана Кадырова выдвинули кандидатом от «Единой России» на предстоящие выборы главы Чечни. Такое решение единогласно приняли на конференции регионального отделения партии, пишет ТАСС.
Сам Кадыров заявил, что «не рад» этому решению, но «вынужден» идти на выборы:
«Честно сказать, не рад, что иду на выборы. Если меня спросить, то я выбрал бы другого кандидата, потому что это ответственность большая, я знаю, насколько сложная это задача <...> Я вынужденно, можно сказать, иду на выборы. Я уверен, что народ поддержит. Если народ поддержит, то для народа служить готов», — сказал он.
«Ничего нового для народа» в своей программе он не обещает. Власти республики не планируют менять курс и намерены продолжить уже проводимую работу, пишет ТАСС.
Выборы в Чечне. Кадыров возглавляет Чечню 19 лет. На выборах в 2016 и 2021 годах, по данным ЦИК, он получил 97,94% и 99,7% голосов соответственно. До этого на пост главы республики его назначали голосованием регионального парламента по представлению Путина, а позже Медведева.
Болезнь Кадырова. Как ранее выяснила «Новая-Европа», еще в 2019 году Кадырову диагностировали некроз поджелудочной железы, после чего он начал регулярно проходить лечение и периодически исчезать из публичного поля. Глава Чечни практически перестал управлять регионом в привычном для себя формате.
В конце 2025 года политика экстренно доставили в ЦКБ Управделами президента, после чего он некоторое время не появлялся на людях. Затем он вышел на публику с тростью и назвал сообщения о госпитализации «сплетнями».