Ғузордаги «номаълум» касаллик номи маълум бўлди
Ғузор туманида «номаълум» касалликка чалиниб, вафот этгани айтилган икки нафар бола ва уларнинг яқинлари ҳолатини ўрганиш бўйича Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан юборилган малакали мутахассислардан иборат тиббий гуруҳ иш олиб бормоқда.
ССВ уларнинг дастлабки хулосаларини маълум қилган. Айтилишича, 2019 йилда туғилган А.Н. (ўғил бола) 2022 йил 20 июнь куни соат 9:40 ларда Ғузор туман тиббиёт бирлашмаси болалар реанимацияси бўлимига ўлимолди ҳолатида олиб келинган.
Болага «Юқори нафас йўллари яллиғланиши. Гипертермик ва талваса синдроми. Асорати: токсик энцефалопатия. Бош мия шиши. Ўткир юрак ва нафас етишмовчилиги. ДВС синдроми. Карахтлик 2-даражаси» ташхиси қўйилган. Кўрсатилган реанимацион муолажаларга қарамасдан, шифохонага олиб келинганидан 1 соату 10 дақиқа ўтиб, болада биологик ўлим қайд этилган.
Шу йилнинг 22 июнь куни соат 23:05 ларда Ғузор туман тиббиёт бирлашмасига 2016 йилда туғилган А.Г. (қиз бола) ҳам ўта оғир аҳволда ётқизилган. У 20 июнь куни вафот этган А.Н.нинг яқин қариндоши бўлган. Бу беморга «Юқори нафас йўллари яллиғланиши. Вирусли интенциал синдром. Токсико инфекцион шок. ДВС синдроми. Гемолитик уремик синдром. Ўткир буйрак етишмовчилиги. Анурия босқичи. Токсик энцефалопатия. Мия шиши. Ўткир юрак ва нафас етишмовчилиги» ташхиси қўйилган.
Беморни даволаш учун болалар реаниматологи, болалар невропатологи, гематолог, нефролог, токсиколог ва инфекционист мутахассислар жалб қилинган. Бироқ кўрилган даво чораларига қарамасдан, бемор 2022 йил 24 июнь соат 04:00 лар атрофида вафот этган.
Вафот этган А.Н. ва А.Г. бир дарвозадан кириладиган икки ҳовлида яшаган. Болалар бирга ўйнаган, баъзан бирга овқатланган. Улар билан контактда бўлган 9 киши профилактика мақсадида изоляцияга олиниб, эҳтиёт чораси сифатида ўта хавфли инфекцион касалликларга лаборатор таҳлиллар ўтказилган.
Натижада, айни пайтда 2018 йилда туғилган А.А.да геморрагик иситма гумон қилинмоқда. Шу боис унинг қон таҳлилларини якуний текшириш ва хулоса бериш учун Республика ихтисослаштирилган эпидемиология, микробиология, юқумли ва паразитар касалликлар илмий-амалий тиббиёт марказининг Вирусология илмий-тадқиқот институти лабораториясига юборилган. Бу жараён эса маълум вақт талаб қилади.
Маълумот учун, геморрагик иситма асосан майда кемирувчилардан, ҳашарот(кана)лардан одамга турли йўллар билан юқади.
Эҳтиёт чораси сифатида зарур эпидемиологик тадбирлар бошланган. Беморлар яшаган хонадонда профилактик дезинфекциялаш ишлари ўтказилган. Уйдаги ичимлик сақланадиган ҳовуздан лаборатор текширув учун намуна олинган.

В Минздраве назвали предположительную причину смерти двух детей в Кашкадарье
Министерство здравоохранения Узбекистана опубликовало предварительные выводы по итогам изучения причин смерти двух детей в Гузарском районе Кашкадарьинской области. Ранее сообщалось, что врачи не могут установить диагноз, и что в регион направлена специальная медицинская бригада Минздрава.
В сообщении говорится, что мальчик А. Н. (2019 года рождения) был доставлен в детское реанимационное отделение районного медицинского объединения в 9:40 20 июня в предсмертном состоянии. Ему был поставлен диагноз «Воспаление верхних дыхательных путей. Гипертермический и лихорадочный синдром. Осложнение: токсическая энцефалопатия. Опухоль головного мозга. Острая сердечная и дыхательная недостаточность. Синдром ДВС (диссеминированного внутрисосудистого свёртывания крови). Столбняк 2 степени». Спустя 1 час 10 минут после госпитализации у мальчика была зарегистрирована биологическая смерть.
22 июня в 23:05 в больницу была доставлена близкая родственница мальчика А. Г. (2016), также в тяжёлом состоянии. Ей был поставлен диагноз «Воспаление верхних дыхательных путей. Вирусный интенциальный синдром. Токсико-инфекционный шок. Синдром ДВС. Гемолитико-уремический синдром. Острая почечная недостаточность. Степень анурии. Токсическая энцефалопатия. Опухоль мозга. Острая сердечная и дыхательная недостаточность». Для лечения девочки были привлечены детский реаниматолог, детский невропатолог, гематолог, нефролог, токсиколог и инфекционист. Несмотря на принятые меры, она скончалась 24 июня около 4:00.
Мальчик и девочка жили в домах со входом через одни ворота. Они вместе играли и иногда вместе принимали пищу. Девять человек, бывших с ними в контакте, в профилактических целях изолированы, у них взяты лабораторные анализы на крайне опасные инфекционные заболевания.
Исследование выявило у мальчика А. А. (2018 года рождения) подозрение на геморрагическую лихорадку. Анализы его крови для получения заключения отправлены в лабораторию НИИ вирусологии Республиканского медицинского центра эпидемиологии, микробиологии, инфекционных и паразитарных заболеваний. На получение результатов потребуется время, говорится в сообщении.
Минздрав уточняет, что геморрагическая лихорадка передаётся людям в основном от мелких грызунов и насекомых (клещей).