O‘zbekiston va Ozarbayjon prezidentlari uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Boku shahriga kelgach, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ozarbayjon yetakchisi ertaga, 2-mart kuni mamlakat poytaxtida bo‘lib o‘tadigan Qo‘shilmaslik harakati sammitini qo‘llab-quvvatlagani va unda shaxsan ishtirok etayotgani uchun davlatimiz rahbariga samimiy minnatdorlik bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev, o‘z navbatida, Ozarbayjon ushbu tuzilmaga samarali raislik qilayotganini alohida ta’kidladi.
Prezidentlar oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosining borishini batafsil ko‘rib chiqdilar. Tizimli va samarali muloqotlar tufayli O‘zbekiston-Ozarbayjon strategik sheriklik munosabatlari sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarilgani, amaliy mazmun bilan boyigani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘tgan yili ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash 50 foizdan ziyodga oshdi. Avtomobilsozlik, to‘qimachilik sanoati va ipakchilik kabi ustuvor tarmoqlardagi kooperatsiya loyihalari faol pallaga kirdi. Neft-gaz, transport va logistika sohalarida istiqbolli loyihalar tayyorlanmoqda.
Joriy yilning fevral oyida Toshkent shahrida o‘tgan birinchi Hududlar forumi doirasida qo‘shma Investitsiya fondini tashkil etish to‘g‘risida bitim imzolandi.
Mamlakatlarimiz erkin iqtisodiy zonalarni va soliq ma’muriyatchiligi tizimini rivojlantirish borasida o‘zaro tajriba almashishdan manfaatdorligi ta’kidlandi.
Davlat rahbarlari dolzarb xalqaro va mintaqaviy masalalarni muhokama qilib, bo‘lajak tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с Ильхамом Алиевым
По прибытии в город Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Лидер Азербайджана искренне поблагодарил главу нашего государства за поддержку и личное участие в саммите Движения неприсоединения, который пройдет завтра, 2 марта, в столице страны.
Шавкат Мирзиёев, в свою очередь, особо отметил эффективное председательство Азербайджана в этой структуре.
Президенты подробно рассмотрели ход исполнения договоренностей, достигнутых на высшем уровне. С глубоким удовлетворением отмечено, что благодаря системным и продуктивным контактам узбекско-азербайджанские отношения стратегического партнерства вышли на качественно новый уровень, наполнились конкретным содержанием.
В прошлом году товарооборот между двумя странами вырос более чем на 50 процентов. В активной фазе находится реализация проектов кооперации в таких приоритетных сферах, как автомобилестроение, текстильная промышленность и шелководство. Ведется подготовка перспективных проектов в нефтегазовом секторе, сфере транспорта и логистики.
В рамках состоявшегося в городе Ташкенте в феврале этого года первого Форума регионов было подписано Соглашение о создании совместного Инвестиционного фонда.
Отмечена заинтересованность в обмене опытом по развитию деятельности свободных экономических зон и системы налогового администрирования.
Подчеркнута важность дальнейшего расширения культурно-гуманитарных обменов.
Главы государств обсудили актуальные международные и региональные вопросы, рассмотрели график предстоящих мероприятий.