Пандемия инсониятни чорак аср ортга улоқтириб ташлади — Гутерриш
БМТ Бош котиби Антониу Гутерришнинг фикрича, COVID-19 пандемияси айрим масалаларда инсониятни 25 йил ортга улоқтириб ташлади. Бош котиб «Sky News» телеканалига берган интервьюсида қашшоқлик, очликка қарши курашиш каби фаолият йўналишлари тақдири савол остида қолаётганини таъкидлади.
Хавфли касалликка қарши курашга йўналтирилган ресурслардан БМТнинг барқарор ривожланиш мақсадларида фойдаланган маъқул, деб ҳисоблайди Антониу Гутерриш. Шундагина келгусида кўпроқ инклюзивлик (барчага таълим олиш учун тенг имконият яратилиши), тенглик, адолат ва экологик тозаликка эришиш мумкин.
Молиявий қийинчиликларга дуч келган қашшоқ мамлакатларга уларнинг ташқи қарзларидан воз кечиш ёки енгиллатиш ёрдам бериши мумкин.
БМТнинг 2030 йилгача барқарор ривожланиш дастури қашшоқликка барҳам бериш, сайёрамиз ресурсларини сақлаб қолиш ва барча учун фаровонликни таъминлаш каби мақсадларни кўзда тутади.

Пандемия отбросила мир на четверть века назад, считает генсек ООН
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш считает, что пандемия коронавируса COVID-19 в некоторых вопросах отбросила международное сообщество на 25 лет назад. Как сказал генсек в интервью телеканалу Sky News, прогресс в борьбе с бедностью, голодом и многих других направлениях оказался под большим вопросом.
Антониу Гутерриш уверен, что отмобилизованные на борьбу с опасным заболеванием ресурсы необходимо использовать на Цели устойчивого развития ООН. Только так, сказал генсек, в будущем будет больше инклюзивности, равенства, справедливости и экологичности.
Бедным странам, столкнувшимся с дефицитом средств, поможет списание или реструктуризация внешнего долга, заключил Гутерриш.
Повестка дня ООН в области устойчивого развития до 2030 года подразумевает ликвидацию нищеты, сохранение ресурсов планеты и обеспечение благополучия для всех.