Kim Chen In vafoti tasdiqlansa uning o‘rnini bosadigan zaxiradagi voris nomi ma’lum bo‘ldi
KXDR rahbari Kim Chen Inning salomatligi yomonlashgani va vafot etgani haqida tarqalgan turli xabarlardan so‘ng uning vorislari haqidagi ma’lumotlar ham katta qiziqishga sabab bo‘lmoqda. Agarda Inning asosiy vorisi sifatida uning singlisi Kim Yo Chjon ko‘rilayotgan bo‘lsa, ukasi Kim Pxyon Ir «zaxiradagi voris» sifatida tilga olingan.
Kim Pxyon Ir asosan diplomatiya sohasida faoliyat olib borgan. Xususan u Chexiya va Polshadagi elchi bo‘lib vataniga xizmat qilgan edi. Ammo KXDRda vorislik masalasi juda tor guruhda hal qilinishi bois bu borada aniq ma’lumot berish juda qiyin.
KXDR «taxtiga» o‘tirishga yana bir nomzod sifatida Kim Chen Inning akasi Kim Chen Chxolni aytish mumkin. 38 yoshli Chxol ma’lum vaqtga qadar Kim Chen Inning asosiy vorisi sifatida ko‘rilar edi, ammo keyinchalik u o‘z mavqeini Kim Pxyon Irga berib qo‘ydi.
Eslatib o‘tamiz, Kim Chen In 15 aprel sanasida bobosi Kim Chen Inni xotirlash tadbirida ko‘rinish bermagandan so‘ng uning vafoti yoki salomatligi keskin yomonlashgani haqida xabarlar tarqatib kelinmoqda. Agarda davlat rahbarining vafoti tasdiqlansa, hokimiyat Kim Chen Inning singlisi Kim Yo Chjonning qo‘liga o‘tishi mumkin. 2019 yilning oxirida KXDR mehnat partiyasi markaziy qo‘mitasining yig‘ilishida aynan Kim Yo Chjon favqulodda vaziyatlarda davlatni boshqarishi belgilab olingan edi. Ayni vaqtda Kim Yo Chjon KXDR rahbarining ishonchli vakili va mamlakatdagi ikkinchi odam hisoblanadi.

Назван «запасной преемник» Ким Чен Ына
Если основным преемником северокорейского лидера Ким Чен Ына СМИ называют его сестру, то «запасным» можно считать младшего брата бывшего руководителя КНДР Ким Чен Ира — Ким Пхён Ира. Он большую часть времени провел послом в странах Восточной Европы, но не так давно вернулся домой, рассказал «Ленте.ру» ведущий научный сотрудник Центра корейских исследований ИДВ РАН Константин Асмолов.
По его словам, Ким Пхён Ир преимущественно занимался дипломатической работой. В частности, он был послом КНДР в Чехии, в Польше. Однако по факту вопросы «престолонаследия в КНДР» доступны очень узкому кругу лиц, и любые рассуждения на этот счет носят характер абстрактного теоретизирования, подчеркнул Асмолов.
Еще одним возможным преемником северокорейского лидера ранее называли старшего брата Ким Чен Ына — 38-летнего Ким Чен Чхоля. Его до определенного момента считали вероятным наследником Ким Чен Ира, однако он уступил позиции младшему брату.
Вечером 25 апреля в китайской социальной сети Weibo появилось сообщение от вице-директора Гонконгского телевидения HKSTV о смерти главы Северной Кореи Ким Чен Ына. Она рассказала, что получила информацию от «очень солидного источника». При этом японский журнал Shukan Gendai сообщил, что лидер КНДР находится в вегетативном состоянии после операции на сердце.
В случае смерти Ким Чен Ына, по данным СМИ, власть может перейти к его сестре Ким Ё Чжон — в конце 2019 года на пленарном заседании Центрального комитета Трудовой партии приняли решение, что при чрезвычайной ситуации во главе страны вместо нынешнего лидера встанет она. В настоящий момент Ким Ё Чжон является доверенным лицом лидера КНДР и считается вторым по влиятельности человеком в стране.